Parfum má najviac vonných látok 15 - 30%, dĺžka jeho vône je aj niekoľko dní a to len pri jednom nanesení. Parfumy sú tak silné, že ich každodenné použitie a nosenie je skôr ojedinelé. Svojou koncentrovanosťou vône by mohly dlhodobo spôsobovať otupenie čuchových zmyslov, bolesti hlavy a v neposlednej rade pôsobiť obmedzujúco pre svoje okolie, ktoré nie je zvyknuté na takéto intenzívne vône. Ich cena je príliš vysoká a preto sa v našich podmienkach neobjavujú príliš často na predajných pultoch.

 

Parfumovaná voda, alebo Eau de parfum (EDP), má menej vonných látok ako parfém a obsahuje 8 (10) až 15% vonnej kompozície. Niekedy sa zvykne označovať ako parfémová alebo parfumová voda ale je to nesprávne označenie. Môžu existovať koncentrovanejšie verzie týchto vôd, ktoré označujeme ako „intense“ a obsahujú približne 20 % vonnej kompozície.

 

Toaletná voda, alebo Eau de toilette (EDT), 4 až 8% vonnej kompozície v koncentrovanom liehu. Toto označenie nám má naznačiť, ako dlho vôňa vydrží. Dĺžka účinku vône však nezávisí len od koncentrácie, ale i od konkrétneho zloženia daného parfumu, pretože zloženie parfumu veľmi výrazne ovplyvňuje aj jeho intenzitu. Napríklad korenisté vône vydržia oveľa dlhšie ako jemné citrusové, aj keď majú rovnakú koncentráciu. Pri označení intense obsahujú až 15 % vonných látok s obsahom liehu cca 80 %. Jednoducho povedané toaletná voda je parfémová voda v slabšej koncentrácii.

 

Originálny parfum je v komerčnom farebnom originálnom obale, ktorý je väčšinou balený priehľadnou fóliou, no nie je to pravidlo.

 

Tester je dodávaný v obyčajnej bielej alebo hnedej krabičke bez fólie a potlače. Niektoré testery nemajú vrchnáčiky. Zloženie a koncentrácia vône je rovnaká ako pri originálnom parfume. Veľkou výhodou je, že cena testeru je vždy nižšia ako cena zhodného, bežne predávaného parfumu.

Tester je vhodný hlavne pre tých, ktorí hľadajú svoju obľúbenú vôňu za menej peňazí. Tester býva často lacnejší aj o 1-10 Eur, záleží na značke. Ako darček je vhodnejší originálny parfum alebo v prípade testeru je to tester s vrchnáčikom. Obal sa pri darovaní jednoducho prizdobí baliacim papierom.

 

Kolínska voda - voda po holení obsahuje 3-5 % vonnej kompozície a produkty intense až 8 %. Kolínska sa často označuje ako voda po holení - nanáša sa sa na čerstvo oholenú pleť.

Všeobecne platí pravidlo intenzity koncentrácie následovne: parfum > parfumovaná voda > toaletná voda > kolínska, ale iba v prípade, ak sa jedná o jeden a ten istý typ vône, respektíve značku.

 

Ponuku vôní od tianDe nájdete na našom eshope v sekcii "Parfumy" . Kliknite sem a prejdite do e-shopu.